وبلاگ

آخرین اخبار سایت را اینجا ببینید.
کارنیک و اهمیت رزومه

رزومه چیست و شامل چیست ؟

به نام خدا

 

 

موضوع مورد بحث : رزومه


 رزومه چیست ؟

 

رزومه متنی است یک یا چند صفحه ای، حاوی اطلاعات و مشخصاتی که شما باید قبل از مصاحبه در اختیار کارفرمایان قرار دهید تا آنان بتوانند ارزیابی اولیه ای از تواناییهای شغلی و فردی شما پیدا کنند. در واقع رزومه باید تصویری ذهنی از شما و فعالیتهای شغلی تان به خواننده ارائه کند. از این حیث رزومه، در حقیقت جنبه ای تبلیغاتی نیز دارد بدین ترتیب که ویژگیهای مؤثر و مفید خود را در اختیار کارفرما قرار می دهید و به نوعی سعی می کنید تا وی را متقاعد کنید که از بین چندین داوطلب، شما را برای شرکت در مصاحبه انتخاب کند .

 

ما در وبسایت کاریابی آنلاین کارنیک سعی میکنیم مروری بر دلایل ساخت رزومه برایتان شرح دهیم.

 

 

چگونه رزومه بنویسیم


چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟

روی نیازهای کارفرما تأکید کنید نه نیازهای خودتان . کسی که رزومه شما را بررسی خواهد کرد معمولاً خود نیز از نزدیک با شغل مربوطه در ارتباط است و صحت انجام کار برای وی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین باید در نوشتن رزومه توانایی های خود را به خوبی نشان دهید. از خود بپرسید که یک داوطلب خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ چه توانایی های ویژه ای وی را در بین سایر داوطلبان متمایز می کند؟ کارفرما حقیقتاً چه نیازی دارد؟ این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر نتوانید به نیازهای آنان پاسخ دهید، از رزومه خود جوابی نخواهید گرفت. سعی کنید تا خود را جای کارفرما قرار دهید تا بتوانید دید بهتری پیدا کنید. این دید در تمام مراحل نوشتن رزومه کارگشای شما خواهدبود. 
ابتدا برنامه ریزی کنید. روی موضوع خوب تمرکز کنید. ببینید کارفرما چه می خواهد و شما چه چیزی برای ارایه به وی در دست دارید. پاسخ سؤالهای مطرح شده در قسمت قبل را روی کاغذی یادداشت کنید. سپس به ترتیب اهمیت به آنها پاسخ دهید. سعی کنید هر آنچه را که به نوعی در مطرح کردن شما به عنوان کاندیدای مطرح مؤثر است لحاظ کنید. مسأله اصلی این است که بتوانید با فکری باز بین آنچه کارفرما می خواهد و آنچه که تا کنون انجام داده اید ارتباطی مناسب برقرار کنید. لزومی ندارد که خود را به مباحث شغلی محدود کنید. از هر نکته ای در زندگیتان که می تواند برای کارفرما جالب توجه باشد، استفاده کنید. این یادداشتها هسته اولیه رزومه شما خواهد بود. 

نحوه نگارش رزومه و انواع آن

نکته مهم دیگر در مورد نحوه نگارش، قالب و آرایش رزومه است. آرایش های معمول لزوماً بهترین راه حل برای شما نیستند، بلکه در وضعیتهای مختلف، آرایشها و قالب های مختلف و یا ترکیبی از آنها جواب می دهند. در فرمهای الکترونیکی رزومه معمولاً این مسأله حل شده است. آنچه باقی می ماند، ترتیب ذکر موارد مختلف (مثل سوابق کاری) است که میتواند به صورتهای گوناگونی باشد.

یکی از قالبهای معمول رزومه، رزومه زمانی است. در این شیوه سوابق کاری به ترتیب عکس زمانی با ذکر نام شرکت، تاریخ و عنوان کار آورده می شود. کسانی که تجربه کاری طولانی و ممتد دارند، معمولاً از این نوع رزومه استفاده می کنند.

نوع دیگر رزومه، رزومه عملکردی(Functional) است. در این روش نویسنده بر دستاوردها و تواناییهای شغلی خود تأکید می کند و آنها را در دسته هایی مثل مدیریت، رهبری، طراحی و سایر مهارتها و تواناییها مرتب می کند. چنین رزومه ای برای کسانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند یا تجربه کاری زیادی ندارند و یا می خواهند زمینه کاری خود را تغییر دهند، مناسب است. می توان از ترکیب هر دو قالب نیز استفاده کرد. یعنی هر دو بخش سوابق شغلی و تواناییها و تخصصها را در رزومه گنجاند.

 

 

 

 بخشهای اصلی رزومه :

بخش های اصلی یک رزومه عبارتند از :

 • اطلاعات شخصی
 • سوابق تحصیلی
 • تجارب شغلی
 • مهارتها
 • زبان خارجی
 • اهداف شغلی

 

  

5 ویژگی یک رزومه خوب :

 

قالب رزومه مثل محتوی آن بسیار مهم است. رزومه هم مثل داستان نیاز به شروع، میانه و پایان دارد. شما باید بگویید که هستید و موفقیتتان تا به امروز را شرح دهید باید برای کارفرما توضیح دهید که چه توانایی‌هایی دارید.

 

 

 1. ترتیب زمانی را رعایت کنید :

 

رزومه‌ها باید دارای ترتیب زمانی باشند یعنی تجربیات و دستاوردهای شما در طول مدت زمان مشخص از گذشته به امروز.  رزومه‌ی خوب باید استاندار بوده و فرمت ساده داشته باشد این در مورد همه‌ی مشاغل صدق می‌کند.

رزومه خود باید یک منبع بسیار خوب از اطلاعات شغلی باشد. کارفرمایان علاقمندند که رزومه شما را بخوانند تا ببینند از کجا شروع کردید حرفه‌تان چیست در کدام شرکت‌ها کار کردید رزومه مثل یک عکس فوری است که در کمترین زمان باید به کارفرما شما را معرفی کند. ترتیب زمانی در رزومه برای کسانی که دائما در حال تعویض شغلشان هستند مناسب نیست.

 

 

 1. رزومه هدفمند داشته باشید :

 

رزومه هدفمند ارتباط مستقیمی با مشاغل و شرایط گوناگون آن دارد. رزومه هدفمند باعث می‌شود مدیران و کارفرمایان مهارت شما را در مقابل آن شغلی که به دنبالش هستید ببینند پس شما باید رزومه هدفمندی داشته باشید هدفمندی چیزی است که همه کارفرمایان می‌خواهند در کارمندانشان ببینند. ویکی روتزرمشاور منابع انسانی می‌گوید:” مهارت‌های فرد باید در رزومه با رنگ دیگری نوشته شود.” البته این یک فرمت است محتوی مناسب باید در همه رزومه‌ها وجود داشته باشد. ویشلو معتقد است: ” شما باید طوری رزومه بنویسید که نظر همه‌ی شرکت‌ها را به خود جلب کند.”

 

 

 1. رزومه باید کاربردی باشد :

 

رزومه کاربردی برای جویندگان کار با تجربه‌ی محدود بهتر است زیرا که روی مهارت‌ها تاکید بیشتری دارد اینگونه رزومه‌ها با شرح مهارت فرد آغاز می‌شود و ویژگی‌های فرد بیان شده و در نهایت در مورد تجربیات کاری توضیح داده شده است. گالا جکسون میگوید:”بهتر است همیشه روی صلاحیت های فردی تاکید کنیم”. مایکل آیکمنبنیان‌گذار شرکت خدمات مشاوره‌ای و رزومه‌نویسی می‌گوید: “بهتر است که همیشه روی مهارت‌های فردی در رزومه تاکید کنیم زیرا رزومه نباید خالی از مهارت‌های فردی باشد حتی اگر تجربه کاری نداریم می‌توانیم مهارت‌هایمان را بیان کنیم”. نانسی. اچ. سگال صاحب و مشاور در موسسه شغلی می‌گوید فرمت‌های کاربردی برای کسانی که دائما در حال تعویض شغل هستند مناسب است او به جویندگان کار توصیه می‌کند که دائما شغلشان را عوض نکنند. زیرا رزومه این افراد باعث می‌شود کارفرما آنها را به عنوان کارمند نپذیرد زیرا ممکن است به زودی این فرد کارش را ترک کند.

 

 

 

 

 1. رزومه ترکیبی داشته باشید :

 

 

رزومه ترکیبی یعنی رزومه شما ترتیب زمانی داشته باشد، کاربردی باشد و روی نقاط قوتتان تاکید کرده و نقاط ضعفتان را کم رنگ کند ویشلو معتقد است که در واقع این هنر شما را می رساند که تمام این عوامل را در رزومه خود بگنجانید  مثل نقاشی کردن؛ برجسته کردن مناطق زیبا و پنهان کردن بقیه مناطق با سایه ها. این فرمت برای مشاغلی در زمینه تجارت، صنعت، پزشکی و تکنولوژی بسیار موثر است و باعث می‌شود جویندگان کار بیشتر روی عوامل مهمتر تاکید کنند. گالا جکسون میگوید: “رزومه ترکیبی با تاکید روی مهارت هایتان شما را یک شخص حرفه ای معرفی میکند و باعث تاثیر مثبت روی مدیران و کارفرمایان می شود.” رزومه ترکیبی حاوی ترتیب زمانی تجربیات شخص از گذشته تا به امروز و مهارت های وی است. مایکل آیکمن میگوید: رزومه باید هم ترتیب زمانی تجربیات افراد را رعایت کند و هم روی مهارت های فردی تاکید داشته باشد. ویکی روتزر می گوید:روزمه ترکیبی باید به اندازه مشخصی طولانی باشد باید دقت کرد تا اطلاعات رزومه بیش از حد تکرار نشود.

 

 1. رزومه مدرن داشته باشید :

 

رزومه‌هایی که دارای تصاویر، داستان و گرافیک‌های متنوع هستند رزومه‌های مدرن و غیر سنتی محسوب می‌شوند. رزومه‌هایی که حالت داستانی دارند زندگی کاری را روایت می کنند این درحالی است که رزومه‌های تعاملی تنها تجربیات فرد را برای کارفرما بیان میکنند. ویشلو میگوید: “رزومه‌ها علاوه بر نوع کاغذی می‌توانند در غالب یک فایل ویدئویی باشند. برای مشاغلی که زمینه تکنولوژی دارند می‌توان از رزومه‌هایی با زمینه گرافیکی استفاده کرد. می‌توانید از برخی از وب سایت به صورت رایگان برای تهیه رزومه استفاده کنید.

 

 

 

وبسایت نیک دیجیتال مارکتینگ

وبسایت نیک دیجیتال مارکتینگ را دنبال کنید
مشاهده سایت 

۱ دیدگاه

 1. آریا

  بسیار عالی، مقاله خوبی بود، با مقوله رزومه نویسی بهتر آشنا شدم… ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *